Otkrijte tajnu: Kako se zagrijati bez grijanja uz ove genijalne trikove!

kako se zagrijati
0Shares

2024. je godina u kojoj privlačne deke pomažu u borbi protiv krize i troškova života. No, s računima za energiju na povijesno visokom nivou, mnoge obitelji i dalje su zabrinute. Je li zaista moguće zagrijati svoj dom bez povećanja grijanja? Michael Reading iz Housetastica ima 10 genijalnih načina kako zagrijati dom bez dodatnih troškova za plin.

kako se zagrijati

Koliko topla treba biti kuća?

Prvo, razgovarajmo o temperaturama. Koliko je toplo dovoljno? Dok se možda svađate s cimerom ili partnerom oko termostata, preporučena optimalna temperatura je 21°C, pa bi sve između 18-22°C trebalo biti u redu.

Kako zagrijati prostoriju

Iako je primamljivo povećati grijanje kako biste zagrijali prostoriju, postoji mnogo drugih pametnih načina da to postignete. Prvo, dobra izolacija zidova i poda će pomoći, ali postoje i drugi trikovi kojima možete prevariti hladnoću.

Vodič u 10 koraka za održavanje topline u kući bez grijanja

Preuredite namještaj

Razmislite o položaju svog namještaja kao jednostavnom načinu uštede novca na energiji i održavanju toplijeg doma. “Svaki namještaj koji prekriva radijatore sprječava širenje topline po prostoriji,” objašnjava Michael. “Čak i djelomično blokiranje ograničava količinu isijane topline.” Također, zimi je preporučljivo pomaknuti namještaj od vanjskih zidova. “Osjetit ćete hladniji zrak ako sjedite uz vanjski zid, pa pokušajte držati namještaj uz unutarnje zidove. Osjećat ćete se ugodnije i manje ćete biti skloni uključivanju grijanja.”

Koristite glineni grijač

Glineni grijač je odličan način da ostanete topli bez korištenja energije. Ideja je da se glineni grijač polako zagrijava i dobro zadržava toplinu, što znači da do tri glinene posude mogu biti pokretane samo jednom svijećom.

“Glineni grijač može biti odlična DIY alternativa uključivanju grijanja, jer vam treba samo nekoliko glinenih posuda i svijeća,” otkriva Michael.

Uložite u izolaciju

Iako je ovo skuplja metoda, osiguravanje da je vaš dom pravilno izoliran jedna je od najisplativijih dugoročnih opcija za uštedu novca. “Izolacija zidova ključna je za energetsku učinkovitost i ekološki prihvatniji dom, jer zadržava toplinu unutra. Dok prosječan budžet za renoviranje cijele kuće može biti do 9,000 eura, uštede koje dolaze s tim su vrijedne.”

Razmislite o svojim navikama

Uobičajeno je uključiti grijanje čim temperatura počne opadati, no to može biti skupa navika. “Ako je moguće, pokušajte vidjeti trebate li zaista uključiti grijanje, posebno ranije u jesen,” savjetuje Michael.

Ako ipak odlučite uključiti grijanje, obratite pažnju na temperaturu koju postavljate. “Procjenjuje se da smanjenje termostata za samo jedan stupanj može uštedjeti do 10 posto na računu.”

Postavite policu iznad radijatora

Postavljanje police iznad radijatora zapravo je odličan način za poboljšanje raspodjele topline. “Postavljanjem police iznad radijatora, ona djeluje gotovo kao štit, pomažući da se toplina usmjeri prema van iz radijatora, umjesto da ide prema stropu,” predlaže Michael.

Ispuhajte radijatore

Provjerite radijatore kako biste utvrdili zagrijavaju li se pravilno; ako postoje hladne točke, možda će ih trebati ispuhati. “Kada radijatori imaju hladne točke, to je znak da je zrak zarobljen unutar njih,” objašnjava Michael. “Ovaj zarobljeni zrak sprječava toplu vodu da pravilno cirkulira kroz radijator i rezultira dužim vremenom zagrijavanja prostorije.”

To je posao koji traje nekoliko minuta i može vam uštedjeti novac, pa zašto to ne biste učinili danas?

Analizirajte propuh

Mnogi stariji objekti, s jednostruko ostakljenim prozorima i vratima, mogu omogućiti ulazak vanjskog zraka i bijeg topline. “Procijenite sve svoje prozore i vrata i provjerite postoje li razmaci u okviru koji omogućuju prolaz propaha. Ako postoji značajni propuh koji se ne može lako prekriti, tada bi vrijedilo uložiti u čvrsta vrata s barem dvostrukim ostakljenjem,” savjetuje Michael.

Michael dodaje: “Ako vaš budžet ne dopušta zamjenu vrata i prozora, ili ako iznajmljujete i niste dopušteni da napravite značajne promjene, uložite u zaptivače za propuh koje se mogu koristiti za prekrivanje rupa u okviru. Međutim, ovo nije dugoročno rješenje.”

Zatvorite dimnjak

Kako se vrijeme mijenja, mogli biste primijetiti prekomjerni propuh koja dolazi iz dimnjaka. Iako kamini mogu biti glavni fokus u dnevnom boravku, realnost je da otvoreni dimnjaci mogu uzrokovati nepoželjni propuh i gubitak topline. “Zatvaranje dimnjaka može biti jedina opcija u tim okolnostima, međutim, morate biti oprezni da to učinite ispravno,” upozorava Michael. “Nikada ne zatvarajte vrh dimnjaka, posebno ako koristite svoj kamin, jer će to zadržati toplinu unutar dimnjaka i može uzrokovati prekomjerno pregrijavanje.”

Dodajte tepihe

Jeste li znali da neizolirani podovi mogu činiti do 10 posto gubitka topline? Pogotovo ako su podovi goli i nisu pravilno izolirani. “Ako imate drvene podove s velikim razmacima između dasaka, tada debeli tepisi mogu spriječiti bijeg toplog zraka,” sugerira Michael.

Koristite zavjese

Velika količina topline gubi se kroz prozore; međutim, zavjese su odlično rješenje za sprječavanje daljnjeg gubitka. “Zavjese pomažu u zadržavanju topline, djelujući na ograničavanje protoka zraka između topline vašeg doma i hladnoće vani,” objašnjava Michael. “Teže zavjese djeluju kao barijera, sprječavajući protok zraka s prozora.”

Scroll to Top