Smokva, simbol mediteranskog vrta, nije samo ukrasna već i izuzetno korisna voćka zahvaljujući svojim sočnim i slatkim plodovima. Iako smokva može opstati i bez rezidbe, pravilno orezivanje može značajno unaprijediti njezin rast i donijeti obilniju berbu. U nastavku saznajte kada i kako treba orezivati smokvu, ovisno o njezinoj vrsti i klimi u kojoj raste.
Kada treba orezivati smokvu?
Vrijeme za orezivanje smokve ovisi prije svega o njezinoj sorti, ali i o klimi vaše regije:
- U hladnijim krajevima: Najčešće se uzgajaju uniferne smokve, koje rađaju jednom godišnje, krajem ljeta. Njih treba orezivati krajem zime ili početkom proljeća, u razdoblju veljača–ožujak, dok stablo još miruje.
- U toplijim krajevima: Obično se uzgajaju biferne smokve, koje rađaju dva puta godišnje – prvo ljeti, zatim u jesen. Njih treba orezivati u jesen, nakon druge berbe, tijekom listopada ili studenog.
Kako orezati uniferne smokve?
Uniferne smokve daju plodove jednom godišnje, u jesen, pa zimsko-proljetna rezidba ne utječe negativno na prinos. Ova rezidba je blaga i može se provoditi svake godine kako bi se sokovi pravilno usmjerili i potaknuo rast korisnih grana.
Evo kako to učiniti:
- Skratite glavne grane za otprilike jednu trećinu.
- Sekundarne izbojke orežite iznad trećeg oka (pupoljka) koji je okrenut prema vanjskoj strani krošnje.
Tijekom ljeta, stablo će pustiti nove izbojke. Kako bi energija biljke bila usmjerena na razvoj plodova, uklonite najslabije izbojke.
Ako ne planirate rezidbu u idućem proljeću, možete u jesen odstraniti ovogodišnje izbojke koji su već donijeli plod.
Kako orezati biferne smokve?
Biferne smokve rađaju dva puta godišnje. Prvi plodovi – tzv. „proljetne smokve“ ili „smokve-cvjetnice“ – razvijaju se na granama iz prethodne godine. Drugi, jesenski plodovi, pojavljuju se na ovogodišnjim izbojcima. Iz tog razloga, proljetna rezidba može biti rizična, jer se mogu ukloniti grane koje nose ranu berbu.
Zato se preporučuje jesenska rezidba, odmah nakon posljednje berbe:
- Uklonite najstarije grane i suho drvo.
- Rezidbu provodite svake dvije do tri godine kao dio održavanja.
Ako želite dodatno oblikovati stablo u proljeće, možete ukloniti pupoljke listova, koji su šiljatiji od pupoljaka smokava (koji su zaobljeni). Na svakoj grani ostavite samo prvi pupoljak orijentiran prema van. Budite pažljivi da ne oštetite pupoljke smokava – u slučaju nejasnoća, bolje je pričekati jesen za rezidbu.
Nakon prve ljetne berbe, orežite grane iznad lista koji ste ostavili u proljeće, jer se iz njega razvila plodonosna grana.
Savjeti za uspješno orezivanje smokve
Bez obzira na vrstu smokve, imajte na umu sljedeće:
- Pripremite odgovarajući alat: Škare za tanke grane, pilu za deblje grane i duži alat (ešeniloir) za više grane. Obavezno dezinficirajte i naoštrite alat prije upotrebe.
- Nosite zaštitne rukavice, jer sok smokve može izazvati iritaciju kože.
- Izbjegavajte orezivanje po kiši – birajte suho vrijeme kako biste smanjili rizik od bolesti.
- Uvijek režite ukoso, neposredno iznad pupoljka koji je okrenut prema van. Time sprječavate zadržavanje vode na rani i olakšavate zarastanje.
- Napravite čiste i precizne rezove, bez cijepanja kore.
- Zaštitite veće rane mašću ili posebnim sredstvom za zacjeljivanje biljaka odmah nakon rezidbe.
Uz pravilnu njegu i orezivanje, vaš smokvik će vam iz godine u godinu donositi bogatu berbu i pridonijeti ljepoti vašeg vrta. A kao nagrada – ukusne, domaće smokve kojima nećete moći odoljeti!
Foto: Benedicte THIERRY/GettyImages