• Home
  • Vijesti
  • Kolekcionarski dizajn: Što je kolekcionarski dizajn i zašto je poseban?

Kolekcionarski dizajn: Što je kolekcionarski dizajn i zašto je poseban?

kolekcionarski dizajn, collectible design
0Shares

„Collectible design“ može biti oznaka, prepoznatljiv brend ili jednostavni kvalifikativ. Doslovno prevedeno kao „kolekcionarski dizajn“, ovaj koncept ima više definicija unutar rastućeg tržišta i sve češće se organiziraju specijalizirani sajmovi koji mu daju na značaju.

Kolekcionarski dizajn: Rijetki predmeti ili industrijski komadi?

Primjeri kolekcionarskog dizajna mogu se naći u prestižnim kolekcijama širom svijeta. Poznati primjeri uključuju fotelju „Poltrona di Proust“ koju je kreirao Alessandro Mendini, koja je dio stalne izložbe Muzeja dekorativnih umjetnosti u Parizu, ili lampu „Gratte-ciel“ Sergea Mujija koja je 2016. godine prodana za 238.600 eura. Čak i kreacija Marka Helda za Prisunik, koja je dio serijske proizvodnje, može se smatrati kolekcionarskom. Kako objašnjava Jérémie Pradier-Jeauneau, suosnivač istoimene galerije: „Naravno, rijetkost je važan faktor u prepoznatljivosti ‘collectible’ predmeta, ali čak i industrijski komad može postati kolekcionarski. Važno je razumijevanje vizije dizajnera i izdavača, kao i njihov odraz na suvremeni svijet.“

Inovacija i održivost u fokusu

Dizajn koji nadilazi funkcionalnost i oblik postaje umjetnost koja odražava duh vremena. Predsjednik Nacionalne kolekcije namještaja u Francuskoj, Hervé Lemoine, ističe važnost inovacija u dizajnu: „Radni stol danas ne izgleda isto kao nekada jer su se način i dinamika rada promijenili. Njegov oblik mora pričati priču, dok materijali moraju odgovarati suvremenim zahtjevima, poput ekološke odgovornosti.“

Zanatska perfekcija

Osnivači online platforme The Invisible Collection, Isabelle Dubern-Mallevays i njen tim, postavili su moto „Dizajn je umjetnost“ kao srž svoje filozofije. Kako ona navodi, kolekcionarski namještaj rezultat je genijalnosti autora i njihove suradnje s vrhunskim zanatlijama: „Granica između umjetnosti i dizajna postaje sve tanja, jer kolekcionari umjetnosti sve češće traže namještaj koji odražava istu unikatnost i majstorstvo.“ Primjeri modernih klasika uključuju komade poput fotelje „Achille Sistema“ studija Pool, koji spaja estetsku privlačnost i funkcionalnost u savršenu cjelinu.

Kolekcionarski dizajn: Dizajn na istoj razini s umjetnošću

„Dizajn je dugo bio smatran običnim, korisnim predmetom, bez umjetničke ili kreativne vrijednosti,“ kaže Aurélien Pradier-Jeauneau, ali dodaje da su 2010-e donijele značajno priznanje dizajnu kao umjetničkoj formi. Iako umjetnost i dizajn još uvijek nisu potpuno izjednačeni, dijele zajedničke vrijednosti i principe, stvarajući jedinstveni prostor za sve ljubitelje estetike i funkcionalnosti.

Kolekcionarski dizajn nastavlja rušiti granice i stvoriti most između funkcionalnosti i umjetnosti, donoseći predmete koji inspiriraju i oblikuju našu svakodnevicu.

Scroll to Top