Tijekom hladnijih mjeseci, mnoge kuće pate od vlage i rasta plijesni zbog kondenzacije. Zrak može zadržati vlagu – što je zrak topliji, to više vlage može zadržati. Ako se vlažan zrak hladi kontaktom s hladnim površinama, poput zidova, prozora ili ogledala, vlaga se kondenzira u kapljice vode, poznate kao kondenzacija.
Plijesan se često pojavljuje zbog kondenzacije. Pojavljuje se kao sitne crne točke, obično na bočnim površinama vanjskih zidova, u kutovima i u slabo ventiliranim prostorima, poput prostora iza ormara i garderoba.
Kontrola kondenzacije zahtijeva kombinaciju dovoljno grijanja, ventilacije i izolacije.
Uvođenjem niskotemperaturnog grijanja, temperatura unutarnjih površina će rasti, čime se smanjuje količina kondenzacije.
Idealan način bi bio da niskotemperaturno grijanje bude neprekidno, jer kratki povremeni izboji topline možda neće rezultirati odgovarajućim porastom temperatura površine.
Toplinska izolacija, poput izolacije potkrovlja ili šupljih zidova, brtvljenja propuha i dvostrukog stakla, pomoći će smanjiti količinu topline izgubljene iz nekretnine. To neće samo pomoći u održavanju viših temperatura unutar prostorija, već će također pomoći u smanjenju troškova grijanja.
Dovoljna ventilacija je bitna kako bi se omogućilo da zrak pun vlage pobjegne iz doma prije nego što dođe do kondenzacije. Ventilatori u kuhinji i kupaonici mogu biti vrlo učinkoviti u smanjenju kondenzacije, posebno kada su opremljeni učinkovitim kontrolama za vlažnost.
Kako smanjiti kondenzaciju?
- pomaknite ormare i namještaj od zidova, i držite vrhove ormara slobodnima kako bi zrak mogao cirkulirati
- zatvorite vrata i otvorite prozore prilikom kuhanja
- držite poklopce na loncima tijekom kuhanja
- zatvorite vrata kupaonice prilikom kupanja, a nakon toga malo otvorite prozore
- ne sušite odjeću na radijatorima
- koristite samo plin ili parafinske grijalice u ventiliranim prostorijama, jer ova goriva proizvode vodenu paru tijekom sagorijevanja
U ekstremnim slučajevima, pokušajte sljedeće:
- odvlaživač, koji izvlači vlagu iz zraka, može se kupiti ili iznajmiti
- redovito brišite površine pogođene kondenzacijom kako biste spriječili rast plijesni
- plijesan se može ukloniti pranjem površine dezinfekcijskim sredstvom ili fungicidnim sredstvom. Ovo se mora koristiti u skladu s uputama proizvođača
- boje i sprejevi koji inhibiraju plijesan također mogu pomoći u smanjenju učinaka kondenzacije
Drugi uzroci vlage
Provjerite sljedeće:
- sve dostupne vodovodne cijevi na curenje
- oluke i cijevi za odvodnju na pukotine i blokade, na primjer, lišće
- odvodne cijevi ispod sudopera na curenje
- moguća puknuća krova
- oštećene vanjske zidove ili erodirano fugiranje