Iako je bojanje zidova i ormarića odličan način za unapređenje izgleda i dojma vašeg prostora uz mali budžet, postoje neke stvari u vašem domu koje nikada ne bi trebale biti obojene. Znanje o tome koje kućne predmete i instalacije izostaviti prilikom bojanja može vam uštedjeti puno vremena i novca u budućnosti.
Kade
Zamjena kade je skupa, osobito ako je isključivo radi estetskih razloga. Iako biste mogli biti primamljeni da je obojite, to bi bila velika pogreška. “Boja će se na kraju početi ljuštiti zbog vode, a vi ćete se naći u ‘plivanju’ u česticama boje,” kaže dizajnerica interijera Anaïs Chaumien.
Slavine
Ako želite promijeniti izgled vaše kupaonice ili kuhinje, bojanje slavine nije pravi način. “Zbog učestalosti korištenja slavina i koliko često dolaze u kontakt s vodom, preporučuje se nikada ih ne bojati,” kaže Gary McCoy, upravitelj trgovine Lowe’s. Ne samo da će se boja brzo odljepiti, nego boja iz kuhinjske slavine može završiti u vašoj vodi i na vašem posuđu, što predstavlja sigurnosni rizik, koliko i kozmetički problem.
Keramika i pločice
Iako neke boje dobro djeluju na pločice, mnoge ne, zbog čega Chaumien i McCoy upozoravaju protiv bojanja pločica ili keramičkih obloga. “Budući da nije izrađena od materijala koji se lijepi za boju, pločica je kompliciran materijal za bojanje,” kaže McCoy. Izloženost toplini i vodi brzo će uzrokovati ljuštenje boje ako nije dizajnirana za bojanje pločica.
Električni aparati
Ako želite zabavne i šarene kuhinjske aparate, ostavite to proizvođačima. McCoy preporučuje da ne bojite nijedan od svojih kućanskih aparata, jer obično nisu napravljeni od materijala koji se lijepi za boju, što znači da se boja neće držati na površini.
Drvene podne obloge
Jedan od najbržih načina da trajno oštetite drvene podove je bojanje istih. “Ako ste sretnici da imate drvene podove, pobrinite se da ih istaknete,” kaže Chaumien. Odaberite lak koji naglašava njihovu prirodnu ljepotu ili ih prekrijte nečim što ih neće oštetiti, poput velikog tepiha.
Posuđe
Iako se bojanje vašeg posuđa može činiti kao zabavan način za oživljavanje dosadnog seta, to može biti opasno. Tradicionalne boje sadrže kemikalije koje mogu biti toksične ili vas razboljeti ako ih pojedete ili popijete, kaže McCoy, pa nikada ne pokušavajte bojati svoje posuđe. Osim toga, posuđe i kuhinjski pribor često su izloženi visokoj temperaturi i pritisku vode, što će neizbježno uzrokovati ljuštenje boje.
Hardver
Ako želite promijeniti izgled svojih ručki i tipki, zamijenite ih umjesto da ih bojite. “Materijal ovih predmeta nije porozan, što znači da ne bi dobro upijao boju i lako bi se ljuštio,” kaže McCoy. Postoji mnogo pristupačnih i lijepih opcija hardvera koje možete zamijeniti za postojeće.
Kožni i tapecirani namještaj
Iako je istina da postoje stručnjaci obučeni za pravilno bojanje kože i drugih materijala koji se koriste za tapeciranje namještaja, neiskusni entuzijasti ne bi trebali pokušavati to. Nepravilno bojanje ovih materijala može ih uništiti, a često je to trajna promjena na vašem namještaju, kaže McCoy. Ako stvarno želite bojati svoj namještaj, preporučuje konzultiranje iskusnog profesionalca.