• Home
  • Savjeti & Ideje
  • Stručni savjeti za stvaranje idealnog prostora za goste: Od dnevnog boravka do blagovaonice

Stručni savjeti za stvaranje idealnog prostora za goste: Od dnevnog boravka do blagovaonice

prostor za druženje, dizajn interijera, udobna sjedeća garnitura, akustika prostora, rasvjeta, fleksibilan raspored, prostor za okupljanje, atmosfera doma, dizajniranje prostora, prostor za obitelj i prijatelje
0Shares

Kreiranje prostora za druženje koji odiše toplinom i gostoljubivošću ključno je za uspješno okupljanje s obitelji i prijateljima.

Kako urediti prostor u kojem će se gosti osjećati ugodno?

Martin Hulbert i Jay Grierson, stručnjaci iz studija Martin Hulbert Design, donose savjete za dizajniranje interijera u kojem će se svi osjećati opušteno i ugodno.

Raznolika sjedeća garnitura kao osnova udobnosti

Jedan od najvažnijih elemenata svakog prostora za druženje jest pažljivo odabran i raspoređen namještaj. Raznolika sjedeća garnitura – od udobnih sofa i fotelja do taburea različitih visina – omogućava stvaranje različitih zona unutar prostorije i potiče slobodno kretanje gostiju.

„Često postavljamo male stoliće u kutove ili koristimo taburee koje je lako premjestiti, a koji se mogu smjestiti i ispod središnjeg stola. Na taj način prostor ostaje otvoren, funkcionalan i prilagodljiv potrebama“, kažu dizajneri.

Zvuk – detalj koji čini razliku

Akustika prostora često se zanemaruje, no presudna je za stvaranje ugodne atmosfere. Previše praznog prostora može stvoriti neugodan odjek, dok tekstilni elementi poput zavjesa, jastučića ili tapeciranih površina učinkovito ublažavaju zvuk i u prostor unose toplinu.

„Ako ne možete priuštiti tapecirane zidove, velika tkanina koja visi na zidu može znatno umanjiti odjek i prostoru podariti luksuzan izgled“, savjetuju Hulbert i Grierson.

Mekano i prigušeno osvjetljenje

Rasvjeta je ključni element u stvaranju ugodne atmosferičnosti. Zaboravite na jako svjetlo stropnih lampi i fokusirajte se na rasvjetna tijela različitih visina. Topli tonovi sjenila, poput zlatnih nijansi, pružaju privlačan sjaj koji čini prostor ugodnijim.

„Često posežemo za trikom bojanja unutrašnjosti sjenila svjetiljki u zlatnu boju – to dodatno omekšava svjetlost i priklanja je toplim tonovima“, otkrivaju dizajneri.

Fleksibilan raspored

Okupljanja su dinamična, stoga bi se i prostor trebao prilagođavati atmosferi. Razmislite o stvaranju različitih zona u svom domu – primjerice, druženje može započeti u dnevnom boravku uz lagane zalogaje, a zatim se premjestiti u blagovaonicu na večeru. Ovakav pristup omogućava domaćinima da se povremeno povuku u kuhinju, a gostima da promijene okruženje i održe opuštenu atmosferu.

Prostor koji potiče razgovor

Soba za druženje trebala bi inspirirati razgovor i povezivanje među ljudima. Korištenje manjih, zajedničkih tanjura s grickalicama potiče interakciju među gostima. Stručnjaci preporučuju i upotrebu unikatnih komada posuđa – poput ručno izrađene keramike – koji prostoru daju osobni pečat i toplinu.

„Ako je stol premalen za sve goste, jednostavno postavite veću drvenu ploču preko njega i prekrijte je elegantnim stolnjakom. Kvadratni stol idealan je izbor jer omogućuje svima da budu okrenuti jedni prema drugima, ostavljajući pritom dovoljno mjesta za cvijeće i posluživanje“, savjetuju Hulbert i Grierson.

Stvaranje prostora za druženje nije samo estetika

Dizajniranje idealnog prostora za druženje nadilazi estetski dojam – riječ je o stvaranju ambijenta koji odiše toplinom i gostoljubivošću, gdje se svatko osjeća dobrodošlo. Uz pažljivo odabrane detalje, raznolike elemente i fleksibilan pristup, vaš dom može postati omiljeno mjesto za okupljanje obitelji i prijatelja.

Scroll to Top