Ovlaživač zraka ključan je uređaj tijekom zimskih mjeseci, kada niske temperature i centralno grijanje često uzrokuju suhoću kože i probleme s dišnim putevima. No, kako bi vaš uređaj ispravno radio, potrebno ga je redovito čistiti.
Ovlaživač zraka: Zašto je redovito čišćenje važno?
Prema riječima Stevea Leasurea, potpredsjednika operacija u Rainbow Restorationu, redovito čišćenje pomaže u održavanju učinkovitosti ovlaživača i osigurava kvalitetu zraka koji uređaj ispušta. Ako redovito ne praznite i ne čistite uređaj, u njemu se mogu nakupiti plijesni, bakterije i minerali, što može pogoršati uvjete u vašem domu.
Potrebni materijali:
- Ocat (ili specijalizirano sredstvo za čišćenje ovlaživača)
- Voda
- Mekana četka ili spužva
- Krpa
- Četkica za zube
- Mala zdjelica
- Ručnik
Upute za čišćenje:
1. Rastavite ovlaživač: Isključite uređaj iz struje i ispraznite spremnik za vodu. Uklonite vodeni spremnik, filter i ostale dijelove uređaja.
2. Pripremite otopinu za čišćenje: Pomiješajte jednake dijelove vode i octa ili napravite mješavinu od 10 kapi octa na šalicu vode.
3. Ostavite otopinu da djeluje: Ulijte otopinu u spremnik te ju ostavite da stoji 30 minuta kako bi se razgradile mineralne naslage i uništile bakterije.
4. Očistite vanjske dijelove: Dok otopina djeluje u spremniku, koristite četku ili spužvu i očistite vanjski dio uređaja te unutrašnje površine koje nisu u kontaktu s vodom.
5. Ispraznite i isperite: Ispraznite spremnik i isperite sve dijelove čistom vodom.
6. Ponovno sastavite uređaj: Složite uređaj, napunite ga destiliranom vodom i uključite.
Kako temeljito očistiti ovlaživač?
Preporučuje se dubinsko čišćenje svaka dva do tri tjedna, ovisno o učestalosti upotrebe i tvrdoći vode koju koristite u ovlaživaču.
Koliko često trebate čistiti ovlaživač?
Stručnjaci savjetuju da svakodnevno praznite vodu iz ovlaživača. To je ključan korak u sprječavanju rasta plijesni, bakterija i nakupljanja minerala. Ako uređaj koristite tijekom noći, obavezno ga ispraznite i ostavite da se osuši tijekom dana. U slučaju neprekidne upotrebe mijenjajte vodu i nekoliko puta dnevno.
Steve Leasure preporučuje da svaka tri dana temeljito očistite spremnik od naslaga minerala i plijesni. To podrazumijeva ispiranje, četkanje i ponovno punjenje uređaja destiliranom vodom.
Savjeti za održavanje higijene ovlaživača:
- Koristite antimikrobne kuglice koje se stavljaju u spremnik za vodu i sprječavaju rast plijesni.
- Koristite destiliranu vodu koja sadrži manje minerala od obične vode, čime smanjujete nakupljanje naslaga i bijelog praha u prostoriji.
- Redovito provjeravajte filter. Ako je tvrd, prljav ili smanjuje učinkovitost ovlaživanja, vrijeme je za zamjenu.
Pravilno održavanje vašeg ovlaživača ne samo da produžuje njegov životni vijek, već osigurava i zdraviji te ugodniji zrak u vašem domu.