Malo zadataka u životu čini se tako uzaludnima kao brisanje prašine u vašem domu. Bez obzira koliko marljivo čistili, prašina će se uvijek vratiti. Osim što nije privlačna, prašina može uzrokovati velike probleme za one s alergijama i respiratornim problemima.
Odakle dolazi sva ta prašina? “Prašina može biti sastavljena od raznih čestica, poput stanica kože, kose, vlakana, peludi i drugih materijala iz okoline,” kaže Marla Mock, predsjednica tvrtke Molly Maid.
Iako bi češće čišćenje moglo pomoći—ne, to nije kritika vaše rutine čišćenja—nije dovoljno da se potpuno oslobodite prašinskih čestica.
Razlozi zašto je vaša kuća uvijek prašna:
Rijetko brisanje prašine
Nažalost, taj sloj prašine će se nastaviti nakupljati dok se nešto ne poduzme povodom toga.
Mock kaže da je tjedno brisanje prašine u redu, pod uvjetom da “prihvatite nove trendove” i zamijenite staru majicu kojom ste odlučili čistiti interijer s vlažnom mikrofiber krpom. “Mikrovlakna uklanjaju do 99 posto bakterija s površina i mogu se koristiti bez prskanja sredstva za poliranje namještaja,” kaže ona. Samo se pobrinite da krpa nije previše vlažna, inače ćete ostaviti tragove na površinama.
Kada brišete prašinu u prostoriji, Mock preporučuje da radite od vrha prema dnu. To će uzrokovati da sve čestice prašine padnu na pod, pa ih možete jednostavno usisati i/ili pobrisati. Uvijek brišite prašinu prije nego što očistite podove, osim ako ne volite dodatni posao.
Loša cirkulacija zraka
Prašina se češće nakuplja u domu s lošom cirkulacijom zraka. Osim što otvarate prozore kako biste pustili svježi zrak, uključite stropne ventilatore. Ako imate sustav grijanja i hlađenja (HVAC), obrišite zračne otvore ili usisajte s nastavkom za četku kako ne bi ispuštao čestice prašine u zrak.
Vanjski faktori
Kada se vratite kući, vanjski elementi poput peludi, prljavštine i zagađenja vjerojatno su se “zakačili” na vašu odjeću i cipele.
“Područja s velikim prometom u domu, poput ulaza, brzo akumuliraju prašinu jer je to područje koje često posjećuju ljudi i kućni ljubimci koji donose vanjske čestice poput prljavštine i peludi, što doprinosi bržem nakupljanju,” kaže Mock. Otirač može pomoći da se dio prašine ukloni s vaših potplata, ali Mock preporučuje da skinete cipele prije ulaska kako biste smanjili unos prašine.
Mock također preporučuje korištenje pročišćivača zraka s HEPA filtrima kako bi se uhvatile vanjske čestice prašine, posebno ako imate alergije ili respiratorne probleme.
Propuh kroz prozore i vrata
Obično raspravljamo o nedostacima prozračnih kuća u smislu energetske učinkovitosti (ili nedostatka iste), ali propuštajući prozori i vrata mogli bi također doprinositi vašem problemu s prašinom. “Provjerite sva vrata i prozore u vašem domu kako biste se uvjerili da su pravilno zapečaćeni,” kaže Mock. Inače, prašina doslovno ulazi kroz pukotine.
Problemi s HVAC sustavom
Zračni filtar u vašem HVAC sustavu važna je linija obrane protiv prašine. Mock preporučuje da mijenjate HVAC filtre svaka tri do šest mjeseci u domovima bez kućnih ljubimaca. Međutim, ako imate kućne ljubimce ili patite od alergija ili drugih respiratornih problema, mijenjajte ih svaka dva mjeseca. Ako to još uvijek ne pomaže, kontaktirajte svog HVAC stručnjaka kako biste utvrdili treba li očistiti zračne kanale.
PROČITAJTE: Kako na lagan način obrisati prašinu?
Održavanje okruženja bez prašine zahtijeva višestruki pristup. Tjedno brisanje prašine je bitno, ali isto tako i poboljšanje cirkulacije zraka, održavanje vašeg HVAC sustava i zapečaćivanje propuha kroz prozore i vrata. Iako je privlačniji prostor jedna od prednosti, manje prašine više se odnosi na stvaranje zdravog kućnog okruženja koje neće izazvati alergije ili respiratorne probleme.