• Home
  • Interijeri
  • Kako mali i nezgodni hodnici mogu postati topla dobrodošlica u vaš dom

Kako mali i nezgodni hodnici mogu postati topla dobrodošlica u vaš dom

Image
0Shares

Iako je često zanemaren, hodnik je prvi kontakt s domom – i, kako kaže dizajnerica interijera Maria Faine iz studija Düem, to je pogreška koju vrijedi ispraviti.

Zanemareni prostor koji sve otkriva: Zašto hodnik zaslužuje posebnu pažnju

Bez obzira na to je li mali, uzak, taman ili nepravilnog oblika, hodnik zaslužuje pažnju i dizajnerski tretman. On je, kako Maria opisuje, „mali spoiler“ onoga što će se u ostatku doma otkriti – tihi uvod u stil, energiju i osobnost prostora.

Hodnik nije prolaz, već doživljaj

„Jedna od najčešćih pogrešaka je podcjenjivanje hodnika“, kaže Maria. „Budući da je to prostor kroz koji samo prolazimo, često ga rješavamo na brzinu, zatrpavamo stvarima ili ga potpuno zanemarimo. A to nije prostor u kojem bismo trebali osjetiti hladnoću, već onaj koji nas u sekundi prebacuje iz vanjskog svijeta u kućni mir.“
Za nju, hodnik je puno više od mjesta gdje ostavljamo cipele i ključeve – on je prvi susret s domom, prilika da izrazimo stil i stvorimo osjećaj dobrodošlice.

Tri neizostavna elementa

Maria savjetuje da se, bez obzira na veličinu prostora, u svakom hodniku nalaze tri osnovna elementa:

  1. Točka oslonca – komad namještaja poput uske konzole, police ili klupe na koju možete odložiti torbu ili ključeve.
  2. Topla rasvjeta – rasvjeta ne mora biti jaka, već ugodna, kako bi ublažila prijelaz s vanjske svjetlosti na intimnu atmosferu doma.
  3. Detalj s dušom – slika, umjetnička figura ili dekorativni predmet koji ima značenje i donosi osobni pečat.

U jednom projektu, primjerice, korištena je tanka konzola s ogledalom i vaza s cvijećem, dok je tepih vizualno odvojio hodnik od dnevnog boravka, jer su prostori bili povezani.

Magija dobre rasvjete

Posebnu pažnju treba posvetiti rasvjeti – osobito u hodnicima bez prirodne svjetlosti. Pravilno postavljena svjetla mogu napraviti čuda: prostor izgleda veće, toplije i funkcionalnije. U projektima gdje je korištena diskretna stolna lampa, postignut je efekt meke svjetlosti koja doprinosi osjećaju domaće topline.

Rješenje i za nepravilne rasporede

Nedostatak prirodne svjetlosti ili neobičan raspored prostora ne treba vas obeshrabriti. Umjesto forsiranja klasičnih rješenja, Maria preporučuje pažljivo promatranje prostora i prilagodbu rasporeda, boja i materijala njegovim specifičnostima. „Ponekad ono što na početku izgleda kao problem, na kraju postane najposebniji dio doma“, ističe ona.

Manje je više – ali sa smislom

Za kraj, Maria naglašava važnost pažljivo odabranih elemenata. „Nije cilj dodati mnogo stvari, već unijeti pravu stvar na pravo mjesto. Ogledalo postavljeno s namjerom, tekstura na zidu ili komad namještaja po mjeri može napraviti čuda – ali samo ako sve ima smisla. Ne više, već točno koliko treba.“
U projektu koji potpisuje dizajnerica Sandra Vergara, upravo je drvena zidna obloga dodala teksturu, omogućila prirodnoj svjetlosti da dopre do hodnika i potpuno transformirala prostor koji bi inače bio sumoran.

Foto: Lisa Anna / Pexels.com

Scroll to Top