U pitoresknom selu u blizini slikovitog Samobora, obiteljska kuća arhitektice Tatjane Liktar Elez predstavlja spoj modernog dizajna i harmoničnog suživota s okolišem.
“Ova jedinstvena kuća ne samo da odražava njezinu strast prema arhitekturi već i duboku povezanost s prirodom i obitelji, stvarajući prostor za zajedničke trenutke i odmor. Graditi vlastitu kuću bio je jedan od naj uzbudljivijih, ali ujedno i zastrašujućih zadataka za mene kao arhitekticu“, za počinje priču Tatjana Liktar Elez, vlasnica arhitektonskog ureda METAR MILIMETAR. Ovaj ured ponosi se brojnim projektima obiteljskih kuća i kuća za odmor, a Tatjana iznosi svoje iskustvo i izazove s kojima se susrela prilikom izgradnje vlastitog doma. „S jedne strane, tu je sloboda istraživanja vlastitih ideja i arhitektonskih zamisli, ideja koje su se kuhale u meni, ali koje nisam imala prilike realizirati. To je praktički otvorena projektantska ruka, mogućnost projektiranja potpuno prema vlastitim željama. S druge strane, prevelika sloboda nosi sa sobom teret – od mnoštva ideja, potrebno je odabrati samo jedan put i svakodnevno živjeti s projektantskim odlukama i prostorima koje sam zamislila.”
No kuća nikad nije samo projekt; ona predstavlja budući dom, ne samo za arhitekticu već i za cijelu obitelj. Nakon početnih razmišljanja i previranja, isprobavanja različitih varijanti, Tatjana se odlučila vratiti analizi onoga što im kao obitelji s malom djecom doista treba.
Razmišljala je o prvotnoj slici i osjećaju koje ima za ovaj prostor još iz djetinjstva. „Naša obiteljska kuća građena je na djedovini, liva di na kraju sela, na koju sam dolazila s bakom i djedom, koji su je koristili za košnju trave i sadnju kukuruza. Parcela je relativno velika, površine oko 4000 m², te ima predivne poglede prema brdu sa sjeverne strane i šumi s južne strane.“ Sliku prostranosti i okruženja zelenilom, koja joj se urezala u pamćenje još iz djetinjstva, Tatjana je željela zadržati tijekom života u kući.
To je odredilo glavne projektantske odluke oko orijentacije prostora, pozicije staklenih stijena i komunikacije unutar kuće. Osim toga, kuća je trebala pružiti sve ono što do tada nisu imali u stanu u Zagrebu: mir, tišinu, povratak prirodi, vanjski prostor za igru djece i obiteljske proslave, trčkaranje ljubimca te mogućnost sadnje voćnjaka i povrtnjaka. „Jednostavno rečeno, željeli smo mirno i ugodno stanovanje na selu.“
Organizacija prostora
Gledajući sa strane ulice, kuća se doima zatvorenog tipa, kompaktna, s jednostavnim pravilnim linijama, no pravi dojam stječe se prilikom ulaska, kada se odjednom otvori cijela staklena stijena s pogledom prema stražnjoj terasi, voćnjaku i obližnjem brdu. Tlocrtno, kuća je razvedena, u obliku nepravilnog slova H, natkrivena ravnim krovom. S istočne strane smješten je niži prizemni dio, dok ostatak kuće ima i etažu kata. U etaži prizemlja nalaze se ulazni prostor, dnevne prostorije, kuhinja s ostavom, blagovaonica i dnevni boravak. Uz njih su kupaonica, tehnička soba i kućni ured, koji ima samostalni ulaz i mogućnost odvojenog korištenja. Iako je centralna točka prizemlja dvoetažni dnevni boravak s kaminom, važan dio korištenja, osobito ljeti, čine vanjske terase i vrt.
Manja terasa smještena je uz blagovaonicu, na južnoj, sunčanoj strani, dok je glavna terasa, centralno mjesto ljetnog boravka, smještena sa sjeverne strane, povezana s ljetnom kuhinjom, roštiljem, bazenom i vrtom. Ovim smještajem terase sa sjeverne strane, osim mira i privatnosti od pogleda s ulice, postigla se ugoda korištenja tijekom ljetnih mjeseci, budući da sama kuća osigurava njezin hlad.
Duž staklene stijene prema sjevernoj strani smještene su stepenice koje vode do kata, gdje se nalaze tri spavaće sobe, dvije kupaonice te proširenje hodnika koje služi kao mini teretana i kutak za čitanje. Prolaskom kroz stepenice, hodnik na katu i njegova proširenja pružaju konstantan pogled prema sjevernoj strani, vrtu i zelenilu, budući da je većina zidova sjeverne strane ostakljena.
Unutarnje uređenje i odabir materijala
Kao i vanjsko oblikovanje, unutrašnjost kuće krase jednostavne linije, udoban „industrijski“ stil s obiljem svjetlosti, zelenila i osobnih detalja. Boje koje nalazimo u prostoru su crna, bijela i siva, u kombinaciji s drvenim plohama i zelenilom u svakom kutku. „Prilikom promišljanja o opremanju interijera, želja je bila stvoriti što prozračniji prostor, što manje zatrpan namještajem. Htjeli smo prostor koji trpi svakodnevni život i ne pati za savršenstvom“, objašnjava Tatjana.
Posebnu pažnju privlači goli betonski zid koji se proteže duž blagovaonice i dvoetažnog boravka. „Beton smo željeli ostaviti vidljivim u prostoru, naglasiti njegovu jednostavnost i ljepotu i ne skrivati ga“, naglašava arhitektica. Izvedba vidljivog betonskog zida zahtijeva pažljivu izradu; u ovom slučaju korištene su potpuno nove glatke oplate, a beton je detaljno vibriran kako bi se postigla visoka kvaliteta. Jedina dodatna obrada je premaz prozirnom epoxy smolom, koja štiti strukturu zida od budućih oštećenja.
Podne obloge čini parket na katu i u sobama, dok je prizemlje u potpunosti izvedeno epoxy smolom, koja je odabrana radi zanimljivog monolitnog izgleda, ali i lakšeg održavanja prilikom stalnih ulazaka i izlazaka iz kuće na terase, te života s ljubimcem.
Tehničke specifičnosti
Ova obiteljska kuća primjer je dobre prakse u području energetski učinkovite gradnje te je uvrštena u priručnik „Smjernice za zgrade gotovo nulte energije“, izdan od strane Ministarstva graditeljstva i prostornog uređenja. Ova svojstva postignuta su korištenjem dizalice topline za hlađenje i grijanje, ugradnjom solarne elektrane na krovu kuće snage 10 kW, te na garaži snage 5 kW. Kuća je izolirana mineralnom vunom debljine 20 cm. S obzirom na to da kuća ima velike staklene stijene, one su morale biti troslojne, izrađene od kvalitetne aluminijske bravarije, kako ne bi dolazilo do nepotrebnih toplinskih gubitaka.
Unatoč tehničkoj sofisticiranosti, instalacije su sakrivene i neprimjetne u interijeru. Uređaji za hlađenje ugrađeni su u zidove, a grijanje u slojeve poda. Ova kuća nije samo arhitektonski projekt; ona je ostvarenje sna o suživotu s prirodom, pružajući obitelji prostor za odmor, igru i zajedničke trenutke, u kojem se svaka odluka odražava u svakodnevnom životu.
Tatjana Liktar Elez arhitektica je i direktorica arhitektonskog ureda METAR MILIMETAR d.o.o., koji djeluje u Zagrebu od 2017. godine, specijaliziranog za stambenu i poslovnu arhitekturu. Dio je tima iza kojega su dva arhitektonska priručnika za djecu, kolumnistica je nekoliko časopisa i portala, za koje piše o temama vezanim za arhitekturu i nekretnine te dobitnica niza nagrada s područja arhitekture.