• Home
  • Interijeri
  • Novi početak iza starinskih vrata: par koji je stvorio dom iz snova

Novi početak iza starinskih vrata: par koji je stvorio dom iz snova

Novi početak iza starinskih vrata: par koji je stvorio dom iz snova. U samom srcu 9. pariškog arondismana, u živopisnoj četvrti Notre-Dame-de-Lorette, jedan par u tridesetima odlučio je napraviti hrabar korak: nekadašnji poslovni prostor pretvoriti u funkcionalan i topao obiteljski dom.
0Shares

U samom srcu 9. pariškog arondismana, u živopisnoj četvrti Notre-Dame-de-Lorette, jedan par u tridesetima odlučio je napraviti hrabar korak: nekadašnji poslovni prostor pretvoriti u funkcionalan i topao obiteljski dom.

Transformacija starog prostora: par iz Pariza stvara dom

U pitanju je njihov prvi stan, i to u zgradi haussmannovskog stila, ali bez kuhinje i kupaonice, jer prostor prethodno nije bio namijenjen za stanovanje. Uz pomoć arhitektonskog studija Atelier 1060, prostor je doživio potpunu transformaciju – u svijetao, udoban stan s umjetničkim pečatom.

Kombinacija klasičnog i suvremenog

Arhitektice Fanny Boquien i Victoire Sebaux, koje stoje iza studija Atelier 1060, ovom su izazovu pristupile s posebnom pažnjom. Cilj im je bio sačuvati karakteristične elemente haussmannovske arhitekture – visoke stropove, štukature, parket u ribljoj kosti – ali i stvoriti suvremeni, personalizirani interijer s praktičnim rješenjima.

Jedan od najvećih izazova bio je raspored instalacija, koje su se sve nalazile na jednoj strani stana. Studio je zato morao pronaći pametna rješenja za raspodjelu novih funkcionalnih zona – kuhinje i kupaonice – bez narušavanja protočnosti prostora. Uklanjanjem nekih prolaza otvoren je pogled između prostorija i postignut je osjećaj prostranosti.

Narančasta kao lajtmotiv i nježne krivulje

Kako bi razbile stroge linije i klasične kodove tradicionalne arhitekture, arhitektice su prostor obogatile retro elementima u stilu sedamdesetih: jarke narančaste nijanse provlače se kroz cijeli stan – od detalja na namještaju, preko okvira prozora do ručki na ormarima koje je posebno dizajnirao brend Bonnemazou-Cambus.

Krivulje su ključni estetski motiv – prisutne su u obliku polukružnih ručki, zaobljenih kuhinjskih elemenata, zakrivljene klupe u blagovaonici i čak mramornog kuhinjskog zida u obliku polumjeseca. Ovi oblici unose dinamiku i kontrast strogoj geometriji zgrade, istovremeno unoseći dašak wabi-sabi filozofije – svjesnog prihvaćanja nesavršenosti i jedinstvenosti.

Trikovi i personalizirana rješenja

Budžet je bio ograničen, pa je par odlučio koristiti gotove module kao osnovu za pohranu – ali na potpuno kreativan način. Uz pomoć španjolskog brenda Cubro, fronte su izrađene po mjeri kako bi se savršeno uklopile u interijer. Tako je standardni kupovni namještaj pretvoren u unikatne elemente koji odražavaju stil vlasnika i arhitektonski koncept.

U hodniku i kuhinji dominiraju otvorene police koje ne samo da omogućuju prirodnom svjetlu da prodre dublje u prostor, već i vizualno povezuju različite zone stana. U spavaćoj sobi zidne niše funkcioniraju kao diskretne police, dok narančasti stakleni prozor povezuje radnu i spavaću sobu – stvarajući suptilnu igru svjetlosti i boja.

Spoj povijesti i suvremenosti

U blagovaonici, odmah nakon što prođete kroz raskošna dvokrilna vrata, nalazi se stol u jarko narančastoj boji, dizajniran po mjeri od strane Atelier 1060. Uz njega ide zakrivljena klupa i dvije klasične stolice od drva i trske. Iznad stola visi minimalistička lampa od nehrđajućeg čelika, čime se stvara sklad između suvremenog i tradicionalnog.

Kombinacijom restauriranih povijesnih detalja, suvremenih formi i funkcionalnih rješenja, ovaj nekada poslovni prostor postao je topao, vibrantan i duboko personaliziran obiteljski dom. Arhitektice su uspjele stvoriti prostor koji odiše karakterom – spoj haussmannovske elegancije i suvremenog, razigranog duha u znaku krivulja, boja i svjesnog dizajna.

Foto: FollowTheFlow/GettyImages

Scroll to Top