Iako je svaki projekt izazov za sebe, potkrovlja su osobito intrigantna i kompleksna za rješavanje pa je ideja angažiranja stručnjaka za navedenu problematiku itekako dobrodošla. S jednim takvim prostorom smo se susreli i mi kad su nam se obratili klijenti sa upitom da 130m2 neuređenog prostora na posljednjoj etaži obiteljske kuće pretvorimo u njihov novi dom. Iako sama kvadratura omogućuje mnoštvo kombinacija ( ne zaboravimo i 35m2 lođe i terase! ), kad treba pomiriti niz potreba mlade obitelji to baš i nije jednostavan zadatak.
Nakon početnih idejnih skica, detaljnog projektiranja, razgovora i sastanaka, došli smo do efektnog rješenja koje na najbolji mogući način udomljuje raznolike potrebe svojih stanara.
Kako se do prostora potkrovlja dolazi zajedničkim stubištem koje ide kroz cijelu kuću, na taj element nismo mogli utjecati; ograničavajući faktor bili su i nosivi zidovi te položaji instalacijskih vertikala, no uz dobro promišljanje o potrebama i mogućnostima, novo rješenje potkrovlja donijelo je jednostavnu i funkcionalnu shemu – 3 spavaće sobe sa kupaonicama se vežu na centralni hodnik koji vodi do velikog zajedničkog prostora u kojem se nalaze kuhinja s blagovanjem, dnevni boravak s kaminom, radni prostor i multifunkcionalni kubus koji skriva i otkriva mnogo toga.
Iako su projektima unaprijed isplanirane nove intervencije u prostoru, interijerski detalji, odabrani materijali, rasvjeta i namještaj, sama izvedba je ipak donijela neke kompromise, no osnovni ambijentalni ugođaj koji se očituje u 3d vizualizacijama je uspješno prenesen u stvarnost. Sama jezgra stana oko koje se „vrti“ cijeli zajednički prostor – kodnog imena „multipraktik“, postaje mnogo više od obične izbe i elementa koji dijeli prostor – to je iznutra dobro osmišljen kubus u kojem se skladište stvari i mogući nered, a izvana dio kuhinje, polica s ormarićima, biblioteka za kućni ured, male stepenice i galerijica za predah, dnevni odmor, čitanje ili igranje; sigurnosna mreža razapeta između galerije i krova ujedno je i dekorativni element.
Izbor neutralnih materijala – iverala i drveta te boja – u prvom redu bijele, kao temeljne boje interijera, a zatim i sivih tonova, stvorilo je dobru podlogu za ugodan prostor koji se sezonski mijenja u svojim detaljma. Za blagdansko ozračje tu su crveni jastučići i ostale dekoracije u istom tonu, a kad dođe proljeće, ta scenografija može prijeći u zelenkastu, žutu ili kakvu drugu prikladnu nijansu dajući istom prostoru jedan drugi karakter.
Spavaće sobe i kupaonice su također osmišljene u jednostavnim tonovima ostavljajući krajnjim korisnicima – velikima i malima – slobodu za osobni pečat. Naposlijetku, i cilj je da se svatko u svom domu osjeća kao kralj svog dvorca.
AUTORI PROJEKTA:
- Mislav Bašić, mag.ing.arch.
- Monika Lepen Terihaj, dipl.ing.arh
- Martina Kinkela, mag.ing.arch.
PRIPREMILA:
- Mihaela Perkov, dipl.ing.arh.
FOTOGRAF:
- Zvonimir Miletić