• Home
  • Interijeri
  • Kako zaštititi dvorište od vjetra – praktični savjeti za očuvanje biljaka

Kako zaštititi dvorište od vjetra – praktični savjeti za očuvanje biljaka

zaštita vrta od vjetra, prirodna živa ograda, osjetljive biljke na vjetar, privremene prepreke za vjetar, kako zaštititi vrt od vjetra
0Shares

Vjetar može biti prirodni saveznik u vrtu, no također može uzrokovati štetu ako je prejak. Dok lagani povjetarac omogućava prirodnu ventilaciju i pomaže u smanjenju vlage, jaki vjetrovi mogu isušiti tlo, polomiti grane ili deformirati biljke. Evo nekoliko savjeta koji će vam pomoći da zaštitite svoj vrt, bilo da se radi o povrtnjaku, voćnjaku ili cvjetnoj bašti.

Koje biljke su najosjetljivije na vjetar?

Prije nego vjetar postane problem, važno je prepoznati biljke koje su posebno osjetljive:

– Voćke: Grane koje nose plodove lako se mogu slomiti. Osim toga, hladni vjetrovi mogu oštetiti osjetljivije voćke.
– Puzavice: Biljke poput vinove loze i penjačica trebaju biti dobro pričvršćene kako ih vjetar ne bi odvojio od potpornja.
– Biljke s visokim stablima: Suncokreti, rajčice, patlidžani i paprike posebno su osjetljivi na jake vjetrove.
– Saksijske biljke: Viseće saksije mogu pasti zbog naleta vjetra, a i tlo se brže suši, pa je potrebno češće zalijevanje.

Kako zasaditi zaštitnu živu ogradu kao prirodni branik?

Prirodna živa ograda odličan je način zaštite od vjetra. Listovi i grane služe kao filter koji smanjuje brzinu vjetra, ali ga ne zaustavlja potpuno, čime se zadržavaju i neki njegovi pozitivni efekti.

– Gdje zasaditi ogradu? Postavite je na mjestu gdje je vaš vrt najizloženiji vjetru – uz rub parcele, oko povrtnjaka ili terase.
– Kada saditi? Idealno vrijeme je od jeseni do zime, kada biljke bolje puštaju korijenje.
– Koje biljke izabrati? Najbolje je kombinirati različite vrste: dvije trećine zimzelenih i jednu trećinu listopadnih biljaka, poput tise, lovor-višnje, fotinije, šimšira ili čempresa. Izbjegavajte guste biljke poput tuja koje mogu previše blokirati vjetar.

Koje su privremene brane protiv vjetra?

Dok živa ograda ne poraste, privremene prepreke poput trske, vresa ili pletenog pruća mogu pružiti trenutnu zaštitu. Važno je da ove instalacije budu čvrsto postavljene na strani gdje najviše puše vjetar, ali tako da ne sprječavaju prolaz strujanja zraka.

Dodatni savjeti za smanjenje štete od vjetra

Za još bolju zaštitu vašeg vrta, možete primijeniti sljedeće trikove:

– Podupiranje osjetljivih biljaka: Visoke biljke pričvrstite čvrstim potpornjima kako bi izdržale nalete vjetra. Potpornji moraju biti dovoljno duboko zabodeni u tlo.
– Prilagodite zalijevanje: Vjetar može brzo isušiti tlo, pa obratite posebnu pozornost na saksijske biljke.
– Koristite malč: Pokrijte tlo oko biljaka kako biste sačuvali vlagu i zaštitili korijenje od isušivanja.
– Redovito orežite drveće: Uklanjanjem suhih i polomljenih grana smanjujete rizik od štete.

Pravilna zaštita vrta od vjetra ne samo da čuva vaše biljke, već i osigurava ugodniji ambijent u kojem možete uživati, čak i tijekom vjetrovitih dana.

Scroll to Top