Ako postoji jedan element koji odmah povezujemo s industrijskim stilom, to su cigleni zidovi. U kombinaciji s betonom i vidljivim strukturama, cigle su simbol sirovog, urbanog dizajna.
9 načina kako cigleni zidovi mogu dati karakter vašem domu
Međutim, cigleni zidovi premašuju granice industrijskog stila i lako se uklapaju u druge pravce u interijeru, donoseći karakter i toplinu u prostor. Njihova sposobnost prilagodbe različitim estetikama čini ih svestranim izborom, a donosimo vam 9 primjera koji pokazuju kako cigla može funkcionirati u različitim stilovima.
1. Klasičan efekt
Cigleni zidovi mogu poslužiti kao savršena pozadina za klasične interijere. Ključ je u izboru materijala s kojima se kombiniraju. Mramor i tradicionalni uzorci podižu eleganciju cigle, koje su obično povezivane s robusnijim i oštrijim prostorima. U blagovaonskom prostoru, cigla je kombinirana s mramornim stolom i crno-bijelim tapeciranim stolicama, stvarajući ravnotežu između sirovog i sofisticiranog.
2. Nordijski šarm
Cigla se može savršeno uklopiti u nordijski stil, unoseći dozu osobnosti i topline u jednostavne, minimalističke prostore. U dnevnoj sobi s blagovaonicom, cigleni zid je osvijetljen LED trakama, što naglašava reljef i stvara ugodan i topao ambijent. Ovaj suptilan detalj daje prostoru moderan i ugodan osjećaj, zadržavajući čiste linije skandinavskog stila.
3. Boho detalji
Prirodna vlakna, poput pletenih tepiha ili vješalica, unose opušteni, boho duh u prostor s ciglenim zidovima. U kuhinji, cigla je kombinirana s detaljima poput vunenih tepiha i crnih akcenata, stvarajući harmoniju između modernog i tradicionalnog, s toplim boho prizvukom.
4. Zidovi u bojama
Cigle se često povezuju s neutralnim tonovima poput sive, bijele ili crne, ali mogu biti i sjajna osnova za eksperimentiranje s bojama. U jednoj kuhinji, cigleni zid je kombiniran s živopisnim pločicama i starinskim zlatnim detaljima, stvarajući spoj retro i modernih elemenata.
5. Bijela cigla za dječju sobu
U dječjim sobama, prirodni izgled cigle može djelovati previše sirovo, ali bojanje cigle u bijelo može potpuno transformirati prostor. Ova tehnika osvježava sobu, olakšava kombiniranje s živopisnim dekoracijama i tapetama, stvarajući nježan i miran ambijent.
6. Cigleni zidovi i retro vibra
Dodaci igraju ključnu ulogu u ublažavanju industrijskog izgleda cigle. U spavaćoj sobi, cigleni zid je osvježen retro detaljima poput narančastih vješalica i vintage noćnih ormarića, što doprinosi retro atmosferi, dok bijela pozadina ostalih zidova usklađuje cijeli prostor.
7. Rustični izgled
Cigleni zidovi ne moraju biti rezervirani za gradske interijere. U kuhinji s rustičnim detaljima, cigleni zid stvara idealnu pozadinu za elemente poput zlatnih slavina, tradicionalnih sudopera i drvenih visećih polica, stvarajući topao, seoski ambijent.
8. Eklektični spoj
Cigleni zidovi savršeno funkcioniraju u eklektičnim interijerima. U spavaćoj sobi, cigla je kombinirana s retro namještajem, boho dekorom i klasičnom rasvjetom, stvarajući skladan, ali stilski raznolik prostor.
9. Lažna cigla kao rješenje
Ako vaš dom nema originalne ciglene zidove, postoje brojni načini da postignete sličan efekt. Tapete, vinilne obloge ili PVC materijali vjerno oponašaju teksturu i izgled cigle, a dostupni su u različitim varijantama, uključujući bijele ili reljefne modele, koji prostoru daju željeni izgled bez potrebe za većim renoviranjima.
Cigleni zidovi nisu samo prolazni trend, već dugotrajno rješenje koje se može prilagoditi svakom stilu, bilo da preferirate klasičan, boho, nordijski ili rustični izgled.