Zalijevanje biljaka ključno je za njihov rast, a vrsta vode koju koristimo može značajno utjecati na njihovo zdravlje. Kišnica je idealna jer ne sadrži kemikalije poput klora, prisutne u vodi iz slavine. To je i ekološki prihvatljiva i besplatna opcija.
Destilirana voda, pak, još je čišća od kišnice; prokuhana je, a para se kondenzira u tekućinu, uklanjajući onečišćivače, minerale i soli. Iako se često koristi u medicini i laboratorijima, njezina čistoća nije uvijek nužna za zdravlje biljaka, pa čak može biti i nedostatak. Cijena i praktičnost skladištenja također su faktori za razmatranje.
Većina biljaka dobro uspijeva i sa vodom iz slavine, no neke osjetljivije vrste, poput orhideja, afričkih ljubičica, bostonskih paprati i nekih bromelija, mogu imati koristi od destilirane vode. Kišnica je bolja alternativa vodi iz slavine, ali ako nije dostupna, destilirana voda može biti dobro rješenje za ove osjetljive biljke.
Iskustvo jedne stručnjakinje potvrđuje pozitivne učinke destilirane vode na orhideje, koje su nakon prelaska na destiliranu vodu obilnije cvjetale i duže zadržale svježinu.
Važno je napomenuti da destilirana voda, zbog svoje čistoće, ne opskrbljuje biljke korisnim mineralima. Stoga je u većini slučajeva potrebno koristiti i gnojivo kako bi se nadoknadio nedostatak hranjivih tvari. Unatoč tome, vrijedi isprobati zalijevanje destiliranom vodom kako biste prosudili njezin utjecaj na vaše biljke.