• Home
  • Vrtovi
  • Uzgoj limuna u stanu: Korak po korak do prvih plodova

Uzgoj limuna u stanu: Korak po korak do prvih plodova

uzgoj limuna u stanu, njega limuna u kući, kako uzgojiti limun, sobni limun, limun u posudi, zalijevanje limuna, svjetlost za limun, rezanje limuna
0Shares

Uzgoj limuna u stanu nije težak, a zauzvrat dobivate prekrasan miris, zeleno stablo i sočne plodove tijekom cijele godine.

Uzgoj limuna u stanu: Lako i bez puno zahtjeva

Bez obzira imate li puno prostora ili samo kutak pored prozora, s malo pažnje možete uzgajati vlastiti limun. Sve što vam treba je prava posuda, dovoljno svjetla i malo strpljenja – a nagrada će biti domaći, osvježavajući limun izravno s vašeg stabla!

Temperatura

Limunu je potrebno blago smanjenje temperature tijekom noći kako bi napredovao. “Idealna dnevna temperatura je oko 18°C, dok bi noćna trebala biti niža za 3 do 5°C”, objašnjava Laura Irish-Hanson, edukatorica sa Sveučilišta Minnesota.

Svjetlost

Limun voli sunce i što ga više dobije, to bolje. Najbolje je stablo postaviti blizu južnog prozora (ako živite na sjevernoj hemisferi) kako bi dobilo izravnu svjetlost. “Biljci je neophodno barem nekoliko sati izravnog sunca dnevno”, dodaje Irish-Hanson.

Mali zahvati mogu poboljšati rast vašeg limuna: “Redovito čistite prašinu s listova kako bi fotosinteza bila učinkovitija i održavajte prozore čistim kako bi prolazilo što više svjetlosti.”

Zemljište i zalijevanje

Budući da je limun prirodno kiseo, i njihovo tlo treba biti blago kiselo.

“Idealno je koristiti gnojivo namijenjeno biljkama koje vole kiselo tlo”, savjetuje Irish-Hanson. Gnojivo koristite u pola jačine i dodajte ga tijekom aktivnog rasta, od proljeća do jeseni.

Limun voli rastresito i dobro drenirano tlo. “Najbolje je da bude pjeskovito i dobro zadržava vlagu, ali da se ne zadržava previše vode,” dodaje Irish-Hanson. Prije zalijevanja provjerite vlažnost – kada se tlo osuši do dubine od oko 5 cm, vrijeme je za novu dozu vode.

Vlažnost zraka

Vlažnost u kući često nije dovoljna za limun. “U hladnijim krajevima, grijanje može značajno smanjiti vlažnost zraka, što nije idealno za agrumne biljke,” kaže Irish-Hanson. “Najbolji rezultati se postižu pri vlažnosti između 30 i 60%.” Ulaganje u ovlaživač zraka može značajno poboljšati uvjete za vaš limun.

Rezanje

Limuni su zimzeleni, pa ih možete rezati tijekom cijele godine, najbolje nakon plodonošenja. Glavni cilj rezanja je uklanjanje suvišnih izbojaka i omogućavanje boljem protoku zraka unutar krošnje. Također, uklonite suhe i oštećene grane, a po potrebi oblikujte stablo.

Razmnožavanje

Limun se može uzgajati iz sjemenki, ali je pouzdanije razmnožavanje reznicama.

Za to, pronađite zdravu i djelomično očvrslu granu, odrežite dio ispod lista i umočite u hormon za ukorjenjivanje. Zatim ju posadite u posudu s kvalitetnim tlom.

Ipak, za većinu kućnih vrtlara najjednostavnija opcija je kupnja mladog stabla i njegovo presađivanje u veću posudu kako raste.

Scroll to Top