Mogućnosti upotrebe sode bikarbone su iznenađujuće široke i teško je pronaći područje u svakodnevnom životu gdje soda ne igra važnu ulogu. Osim svojih izvanrednih ljekovitih svojstava, soda bikarbona ima brojne primjene i u kućanstvu. No, jeste li znali da je ona također jako korisna i u vrtu? Soda bikarbona može ubijati korov, tjerati puževe i djelovati kao pesticid. Što je najbolje, ekološki je čista i ne šteti biljkama, pa je omiljeni izbor mnogih vrtlara.
Za pripremu sredstva za zaštitu bilja potrebno vam je samo voda i velika vrećica sode bikarbone. Preporučuje se izbjegavanje metalnih posuda tijekom pripreme. Također, temperatura vode u kojoj otapate sodu bikarbonu ne smije prelaziti 50 Celzijevih stupnjeva. Mnogi stručnjaci preporučuju dodavanje kapi blagog deterdženta za suđe u otopinu, što pomaže da otopina bolje prianja na biljke ili tlo.
Ako primijetite da su vaše biljke zaražene pepelnicom, što se očituje kao bijeli, brašnasti sloj na lišću, možete ih tretirati sodom bikarbonom. Za to otopite 4 žlice sode bikarbone u 10 litara vode i tom otopinom poprskajte biljke. Postupak ponavljajte jednom tjedno za najbolje rezultate.
Kada su u pitanju lišajevi, pomiješajte dvije žlice sode bikarbone s litrom mlijeka i 5 litara vode. Ovom otopinom poprskajte biljke, posebno je korisna za krumpir i drugo povrće. Ako ste ljubitelj ruža i uzgajate ih u svom dvorištu, napravite otopinu jedne žlice sode bikarbone u jednoj litri vode i zalijevajte ruže kako biste spriječili pojavu crnih pjega na lišću.
Ako puževi grickaju lišće vaših biljaka, možete pomiješati sodu bikarbonu s brašnom u omjeru 1:1 i tu smjesu posuti oko biljaka. Puževi ne podnose sodu bikarbonu jer ih dehidrira, pa će izbjegavati područja koja ste posuli ovom smjesom. Imajte na umu da, ako padne kiša, postupak ćete morati ponoviti kako biste održali zaštitu.